Aydınlanmaya Sövgü

Az önce hayatımdaki en tesadüfi aydınlanmalardan birini yaşadım.

Bir şarkıya duyulan heyecanı seks terimleriyle anlatmaya çalışırken beynimin uzayında, karşımdan hızla yaklaşan sert bir fikir suratıma çarparak kaşımı patlattı...


Seks; hepimizin bilinçtaltında, kadınlar açısından bakarsak bir cezalandırmayı değil ödüllendirmeyi temsil ediyor. Bu yüzden kadınlar böyle bir anlatımda bulunabiliyorlar ama erkekler yapamıyor. Zira kadınlar için seks hala bir şehvet oyunu. Yani güzel bir şey.

Fakat aynı şekilde erkek açısından baktığımızda seks bir cezalandırma, bir aşağılama, bir küfür yöntemi. Çoğu erkek gün içinde birbirini cinsel ilişkiye girmekle tehdit ediyor mesela. Ya da cinsel organının ismini birini cezalandırmak için anan erkeklerin sayısı milyarı bulabilir bu dünyada.

Kadınlar ve erkekler arasındaki bu ayrımı "Acı çekene kadar içime girip çık" VS. "Ağlata ağlata sikerim seni" gibi bir karşılaştırmada daha net görebiliriz. Aynı eylemle ilgili iki cümlenin verdiği hissiyat nası bu kadar farklı olabilir?

Tabii ki bunun sebebi erkeklerin daha çok kişilik üzerine değil cinsellik üzerine tabirlerle küfür üretiyor olmaları. Bunu kesinlikle "cinsiyetçi küfür" olarak tanımlayamayız. Zira bu küfürler oldukça çocukça hislerle, bir ayrım gözetmeksizin ediliyor. Bir erkeğe karşı "amına koyayım" küfrünün kullanılmasında bu yüzden çok fazla derinlik aranmamalıdır.

Gelgelelim kadınlar daha ziyade kişiliğe yönelik küfürler üretmişlerdir ve bu küfürler fiillerden daha çok sıfatlar içerir. Cinsel eylem tanımlamalarını aşağılayıcı tabir olarak kullanmadıkları için de cinsel eylemleri halen zevk unsuru olarak algılayabilmektedirler.

Zavallı erkeklerinse arada kalmış bir durumları var. Böyle bir tanımlamayı yapmaya çalıştıklarında
şuna benzer gülünç durumlara düşüyorlar:

Mesela ben LazerHawk'ın Pedal To The Metal şarkısına abartılı mecaz bir tanım getirmek için tam da bu seksçi söylemleri kullanmak istemiştim. "İlk görüşte sevişilecek şarkı" gibi ama sert bir şarkı olduğu için daha hardcore bir tanım... Lakin kadınlarla aramızdaki bu ayrımı farkettiğim anda bahsettiğim aydınlanmayı yaşamış oldum. Zira ben bir kadın gibi somut olmayan bir şeyi övmek için onunla cinsel ilişkiye girmek istediğimi söyleyemezdim. Bunu ben her ne kadar anlıyor olsam da başkaları tarafından yanlış anlaşılır, şarkıyı aşağıladığım düşünülürdü...

Kullandığımız küfürlerin cinsiyetçi oluşuyla ilgili hiçbir eleştiriyi bugüne dek çok da siklememişken (ki 'siklemek', 'sikine takmak' bu bağlamda erkek küfürleri arasında kadın küfürlerine en yakın olanları, zira sik ile yapılan bir işlemi yücelten bir hissiyat veriyor) bence bahsettiğim durumlar sebebiyle küfürlerimizi fayda ekseninde kadınlarınkilere yaklaştırmamız gerektiğine inanmaya başladım.

Arz ederim.